JBoss A-MQ

RedHat v půli března zveřejnil nový produkt spadající do jeho Middleware porfolia, nese označení JBoss A-MQ a jedná se o messaging broker (MOM), tedy o produkt spadající do prakticky shodné kategorie jako stávající JBoss HornetQ. A-MQ získal RedHat z akvizice firmy FuseSource v minulém roce (jde o evoluci Fuse MQ) a jedná se o aplikační stack postavený především z opensource projektů Apache Software Foundation.

RedHat v půli března zveřejnil nový produkt spadající do jeho Middleware porfolia, nese označení JBoss A-MQ a jedná se o messaging broker (http://en.wikipedia.org/wiki/Message-oriented_middleware), tedy o produkt spadající do prakticky shodné kategorie jako stávající JBoss HornetQ. A-MQ získal RedHat z akvizice firmy FuseSource v minulém roce (jde o evoluci Fuse MQ) a jedná se o aplikační stack postavený především z opensource projektů Apache Software Foundation.

AMQzdroj [Diag1]

Hlavním projektem, který je srdcem A-MQ je Apache ActiveMQ (ve verzi 5.8 [Verze58]), široce používány opensource messaging system. ActiveMQ je v A-MQ nasazen do běhového kontejneru Apache Karaf, který může spravován v rámci platformy pro centralizovanou správu, deploy a monitoring Fuse Fabric.

Kromě vlastního aplikačního stacku jsou do A-MQ řazeny vývojové nástroje JBoss Dev Studio (stávající hlavní vývojový nástroj pro JBoss technologie postaven nad Eclipse) a JBoss Fuse IDE (získáno akvizicí s polu A-MQ, také nad Eclipse). Na straně konfigurace a monitorování, je nově umožněná správa přes JBoss JON a je zachována (z pohledu vývoje z Fuse MQ) JBoss Fabric Management konsole.

Nyní je JBoss A-MQ uvolněn v beta verzi a dostupnost finální verze s možností předplacení RedHatího supportu je plánována na duben 2013 ([RelNote]).

A-MQ v betě si můžete stáhnout z http://www.jboss.org/jbossamq (po registraci do JBoss Community).

A-MQ a především ActiveMQ s Fuse Fabric se jeví jako velice slibné a v rámci JBossího portfolia perspektivní projekty, které se dost možná v budoucnu stanou součástí i páteřních projektů jako RedHat EAP (JBoss AS) a RedHat SOA (JBoss ESB), takže pokud jsou pro vás nové, je možná pravý čas se s nimi blíže seznámit.

Kromě oficiálních informací na stránkách zmiňovaných projektů na RedHat/JBossu a především Apache, doporučuju v případě zájmu následující odkazy.

Oficiální stránky Fuse MQ (předchůdce A-MQ)

Více o Fuse Fabric a Active-MQ

Výkonové srovnání s HornetQ

Zdroje

[Verze58] Informace o verzi 5.8

[RelNote] Oficiální zpráva o vydání A-MQ

[Diag1] Datasheet, ze kterého je diagram

You have no rights to post comments

Newsletter

Připojte se k odběru našeho newsletteru a dostávejte novinky o výhodných open source řešeních rovnou k sobě do schránky.

Máte dotaz? Rádi byste využili našich služeb? Kontaktujte nás:

info@doxologic.com +420 223 008 898