JBoss v podnikovém nasazení

lmcKdyž používáte nějakou komplexnější webovou aplikaci, ani vám nepřijde na mysl, jak je vlastně zajištěno, že je stále dostupná, zvládá nápor tisíce uživatelů, nebo odolá různým útokům. To vše zajišťuje aplikační server, software, který umožňuje běh aplikací a poskytuje jim služby, jako je rozložení zátěže na více HW strojů, transakční zpracování požadavků nebo například zabezpečení.

OPEN SOURCE & PRAXE 3/2011

Jedním z aplikačních serverů, který patří ve své kategorii ke špičce, je JBoss Application Server.  Podle renomované analytické společnosti Gartner se řadí vedle aplikačních serverů IBM, Oraclu a Microsoftu k předním řešením na trhu. Velkým rozdílem od konkurence je však to, že JBoss AS je vytvářen jako open source software pod LGPL licencí. To kromě nesrovnatelných cenových nákladů poskytuje velkou výhodu v otevřeném zdrojovém kódu a široké základně uživatelů, kteří vám mohou pomoci s řešením vašeho problému.

Pro střední a větší podniky může být nasazení komunitního aplikačního serveru rizikem, protože není garantována žádná úroveň služeb, jako je technická podpora nebo poskytování bezpečnostních oprav. Řešením je použití tzv. podnikové verze JBossu, které poskytuje společnost Red Hat. Tato firma, která stojí za vývojem JBossu, podrobuje vyvinutý software rozsáhlému testování a sestavuje jej do takzvaných podnikových platforem. Vlajkovou lodí mezi JBoss produkty je právě aplikační server pod označením JBoss Enterprise Application Platform (EAP). Při koupi tohoto softwaru získáváte formou časového předplatného otestovaný aplikační server, certifikovaný na různé operační systémy, a hardware s technickou podporou s garantovanou dobou řešení problémů a nárokem na nové verze a opravy. Samozřejmostí zůstává otevřený kód.

Jednou z firem, která se rozhodla pro použití JBoss EAP, je společnost LMC. Ta je nejvýznamnějším operátorem na českém elektronickém trhu práce a patří mezi jednu z předních evropských e-recruitmentových společností. V českém prostředí provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. Ty původně běžely na aplikačních serverech IBM Wepshere, ale díky snaze o úspory se hledalo srovnatelné, avšak méně nákladné řešení. Svou roli hrál i otevřený přístup LMC vůči open source. Jak říká Marek Raida, senior architect LMC: "Používáme open source v poměrně velké míře, a proto i v tomto případě mělo otevřené řešení značné sympatie." Rozhodování probíhalo mezi stávajícím Websphere AS,  JBoss EAP a Glassfish AS, což je open source aplikační server zaštítěný Oraclem (dříve Sun). JBoss EAP byl vyhodnocen jako nejvýhodnější, ať už cenou, nebo např. i kvalitou podpory. Pro pilotní nasazení byla vybrána aplikace pro návštěvníky portálu, kteří hledají práci a rozhodnou se zveřejnit zde svůj profil s životopisem, na jehož základě pak dostávají nabídky od zaměstnavatelů. Tato aplikace dosahuje denní návštěvnosti až 250 tisíc uživatelů, což vyžaduje opravdu robustní a škálovatelné řešení. Přechod na JBoss EAP proběhl úspěšně v první polovině tohoto roku. "Migrace se neobešla bez drobných úskalí, ale všechna byla překonatelná v rozumné míře pracnosti, která byla ve finále nižší, než jsme původně očekávali. Nápomocné nám byly i konzultace od společnosti DoxoLogic, a tak hledání řešení vzešlého problému nikdy netrvalo příliš dlouho," říká Marek Raida. V současné době je nově vzniklé řešení v provozu a připravují se další kroky.

Přestože je open source často kritizován jako nevhodný pro nasazení v podnicích, případ LMC ukazuje, že se správným modelem podpory může otevřený software obstát i v klíčových nasazeních.

Případová studie

You have no rights to post comments

Newsletter

Připojte se k odběru našeho newsletteru a dostávejte novinky o výhodných open source řešeních rovnou k sobě do schránky.

Máte dotaz? Rádi byste využili našich služeb? Kontaktujte nás:

info@doxologic.com +420 223 008 898